Lustrzanka już od jakiegoś czasu wypiera z rynku aparaty kompaktowe. Jej przeważającą zaletą jest przede wszystkim fakt, iż zdjęcia, jakie można „cykać” lustrzanką są dużo lepszej jakości. Co więcej, aparat fotograficzny tego rodzaju ma dużo więcej funkcji a sam fotografujący ogromny wachlarz możliwości.Okazuje się jednak, że obsługa lustrzanki wcale nie jest taka prosta i początkujący fotograf może mieć z nią sporo problemów. Właśnie dlatego postanowiliśmy opisać jej podstawowe funkcje i dać kilka cennych wskazówek, dzięki którym robienie zdjęć przy pomocy tego rodzaju aparatu będzie prawdziwą przyjemnością.
Przede wszystkim jeszcze przed rozpoczęciem pracy lustrzanką warto ustalić kilka ważnych kwestii. Liczyć się będzie nie tylko fotografowany obiekt, ale również tło zdjęcia. Ważny jest rodzaj pleneru i obiekty „ruchome”. Nie mniej istotna będzie także pora dnia i warunki atmosferyczne. Tylko odpowiadając na tych kilka podstawowych pytań będziemy w stanie ustawić najlepsze parametry aparatu, dzięki którym wykonamy idealną fotografię. Z tego też względu należałoby jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania sesji zrobić próbę – wykonaj kilka zdjęć, zmieniaj tryby i funkcje i sprawdź, jak pracuje ci się w tych konkretnych warunkach.
Warto przytoczyć w tym miejscu także kilka praktycznych wskazówek, które przydadzą się podczas wielogodzinnego fotografowania, na przykład w czasie całodniowej wycieczki turystycznej. Dobry fotograf jest obeznany nie tylko biorąc pod uwagę dostępne funkcje aparatu. Jest też doskonałym strategiem i właśnie dlatego zabierze ze sobą zawsze zapasową kartę pamięci.
Pamiętajmy, że w celu zrobienia tego najlepszego ujęcia liczy się nierzadko czas. Co więcej, niektórych momentów nie da się po prostu powtórzyć. Właśnie dlatego warto robić zdjęcia seryjne i to w najwyższej rozdzielczości. Takie działanie nierzadko może spowodować jednak brak miejsca na karcie pamięci więc dobrze jest mieć zapas.
Z drugiej zaś strony warto mieć na uwadze, iż „cykanie” zdjęć cyfrówką nic nas nie kosztuje. Nieudaną fotografię zawsze możemy wykasować, nie musimy kupować kliszy ani wywoływać zdjęć aby zobaczyć efekt. Warto również pamiętać, że to przecież „praktyka czyni mistrza” – nie bójmy się więc testować wszelakich funkcji.
Z biegiem czasu nawet skomplikowana lustrzanka stanie się dla nas aparatem do codziennego utrwalania najciekawszych momentów a zamiana trybów czy funkcji będzie tylko jednym z etapów prostej obsługi aparatu.
Jeśli szukasz dobrego fotografa wejdź na stronę
super poradnik, wyśmienity!