Tryby aparatu

camera-752951_640Aparaty fotograficzne zawierają zazwyczaj kilka trybów, w których mogą robić zdjęcia. Po kompaktach nie ma co spodziewać się fajerwerków, możemy jedynie fotografować w trybie auto. Trochę lepsze aparaty z kolei, np amatorskie lustrzanki mają już pewne możliwości do ustawiania ich trybów pod własne wymagania.Najczęściej spotykane tryby pasm to P, Av, Tv i M. Nie licząc oczywiście trybu auto. Te cztery tryby różnią się nieco działaniem i sposobem trudności obsługi każdego z nich. Najtrudniejszy jest tryb M. Jest to pełna manualna kontrola nad aparatem. Będziemy musieli wybrać w nim każdy parametr samodzielnie. Lecz zacznijmy od trybu P.

P, czyli tryb programowalny

Różni się on od auto tym, że możemy ustawić w nim kilka ciekawych parametrów. Przysłona i czas otwarcia migawki będą niestety nadal dobierane automatycznie (co w sumie często ma swoje zalety). Będziemy za to mogli  ustawić parę innych parametrów ekspozycji. Im lepszy aparat tym więcej ustawimy. Drogie lustrzanki pozwalają na więcej niż dobre kompakty. Co można ustawić w trybie programowalnym?

– korektę EV (ekspozycji)

– czułość wyrażaną w ISO

– kontrast, nasycenie barw

– użycie lampy błyskowej

– balans bieli

– bracketing

Av, czyli preselekcja przesłony

Tutaj dostajemy możliwość pobawienia się przesłoną. Ustawiamy ją sobie sami jak tylko chcemy. Resztę parametrów aparat dobierze automatycznie. Jeśli aparat nie zdoła dobrać reszty parametrów, poinformuje nas o tym miganiem na czerwono. Tryb ten przydaje się gdy chcemy kontrolować głębię ostrości. Większy otwór przysłony oznacza mniejszą głębie ostrości. Oznacza to rozmazane tło. Mniejszy otwór przysłony oznacza większą głębię ostrości i w efekcie nasze zdjęcie będzie ostre na całej jego długości.

Tv, czyli preselekcja czasu

Tym razem będziemy ustawiać czas otwarcia migawki. Przyda to się, jeśli chcemy kontrolować efekt rozmycia, bądź braku rozmycia na zdjęciu. Czasem potrzebujemy uzyskać efekt ruchu na zdjęciu w przypadku ruchomych scen. W innym przypadku chcemy zatrzymać przedmiot w ruchu i przedstawić go tak, jakby się nie poruszał.

M, tryb manualny

Tryb całkowicie hardkorowy. Wszystkie ustawienia ustawiamy ręcznie. Czas migawki, wartość przysłony i cała reszta. Tryb ten przeznaczony jest dla prawdziwych ekspertów, którzy potrzebują totalną kontrolę nad aparatem aby uzyskać to, co chcą uzyskać. Problem z manualem jest taki, że często dobieranie wszystkich ustawień zajmuje dużo czasu. Dlatego możemy nie zdążyć, jeśli nasz obiekt jest ruchomy i musimy mu szybko zrobić zdjęcie. Zanim zdołamy ustawić wszystkie parametry, nasz fotografowany łoś dawno ucieknie w krzaki.

Nawet w trybie manualnym ustawianie ostrości to domena automatu. Jesli chcemy ją wyłączyć i ustawiać ostrość manualnie, musimy włączyć tryb MF, czyli manual focus. Jest on niezależny od wszystkich innych trybów i można go stosować w połączeniu z każdym innym trybem, z wyjątkiem automatu.

Jeśli szukasz dobrego fotografa, zajrzyj na stronę

Read 1 comment

Dodaj komentarz