Można uznać, że to właśnie zdjęcia panoramiczne są jednymi z najciekawszych. Dzięki tej opcji w jednym kadrze zmieści się cały ogrom powierzchni, która przy tworzeniu standardowych zdjęć byłaby niemożliwa do objęcia.
Schemat robienia zdjęć panoramicznych jest bardzo prosty. Wystarczy włączyć opcję „Panorama” bądź inną o podobnej nazwie (funkcja ta występuje pod różnymi nazwami w zależności od producenta) a następnie przesuwać aparatem kadr w lewo bądź w prawo, górę lub dół w zależności od tego, jaki obszar ma objąć całe zdjęcie. W niektórych aparatach na wykonanie zdjęcia panoramicznego mamy określoną długość czasu. W innych możemy wykonać kilka pojedynczych zdjęć a aparat samoistnie połączy je w jedność. Oczywiście, najwygodniejsza jest opcja automatycznej „panoramy”, kiedy wystarczy przesuwać aparat i łapać interesujące nas kadry.
Ciekawostką jest jednak fakt, iż zdjęcia panoramiczne można wykonać nawet bez takowej opcji w aparacie. Wtedy wystarczy nam dobry statyw do wykonania zdjęć na równej powierzchni oraz specjalny program komputerowy – do pobrania zupełnie za darmo w internecie. (np. http://hugin.sourceforge.net/)
Zdjęcia, które mają posłużyć do tego panoramicznego należy wykonać w serii kilku przesuwając kadr nieco w lewą bądź prawą stronę. Wspominaliśmy o statywie bowiem w tym przypadku ważna jest równa linia fotografowanego obrazu tak, by można było łatwo połączyć je w całość. Co więcej, każde następne zdjęcie powinno obejmować chociaż niewielki fragment poprzedniego kadru. Należy dodatkowo pamiętać, by wszystkie zdjęcia były wykonane przy jednakowych ustawieniach tak, by nie było różnic w oświetleniu czy kolorystyce poszczególnych części. Według specjalistów najlepsze zdjęcia panoramiczne tworzy się łącząc serię trzech bądź pięciu zdjęć.
Pamiętajmy, by wybierając program komputerowy do tworzenia zdjęć panoramicznych zwracać uwagę na taki, dzięki któremu zdjęcia będą się łączyć w całość automatycznie jednak możliwa będzie ich ręczna korekta. Bardzo często zdarza się niestety, że zmienne oświetlenie czy nasycenie barw uwydatnia linię łączącą zdjęcia. Należy tak ustawiać kadry, by całość przechodziła płynnie, dawała wrażenie jednego, pełnego obrazu. I to nie wszystko bowiem te lepsze programy komputerowe dają możliwość nanoszenia na zdjęcie dodatkowych efektów. Fotograf może nadać całości jeden kontrast jasności czy balans bieli.