Naukę robienia dobrych zdjęć należałoby rozpocząć od kwestii trzymania samego aparatu. Dla niektórych może wydawać się to śmieszne natomiast jest to kwestia dosyć ważna, by móc chwytać rzeczywiście nietuzinkowe ujęcia.Aparat należy trzymać w dłoniach tak, by niemożliwym było przyciskanie jakichkolwiek innych przycisków aniżeli spustu do wykonywania zdjęcia. Pamiętajmy, że przyciski do ustawiania rozmaitych funkcji aparatu umieszczone są zazwyczaj z boku obudowy oraz tuż przy spuście. Bardzo łatwo więc przestawić ustawione opcje a tym samym zepsuć efekt robionego zdjęcia. Co więcej, aparat należy trzymać w ręku na tle mocno i pewnie, by podczas „cykania” ręka nie drżała a kadr nie został poruszony.
Sam spust migawki należy wciskać spokojnie, powoli. Dzięki temu ustawienia ostrości zostaną ustawione odpowiednio pomimo, że trwa to tylko ułamek sekundy. W przypadku, kiedy spust zostanie wciśnięty zbyt szybko owe ustawienia mogą zapisać się nieodpowiednio a wykonane zdjęcie będzie nieostre.
Warto wspomnieć także o kartach pamięci. Bez nich nie zapiszemy przecież żadnego zdjęcia. Do tych najpopularniejszych zaliczają się karty SD oraz SDHC. Zdjęcia zapisane na tychże kartach możemy oglądać zaraz po ich wykonaniu na aparacie cyfrowym bądź zapisać je bezpośrednio na komputerze, by dalej poddać obróbce czy wywołać.
Co ciekawe, aparaty cyfrowe z serii tych kompaktowych maja najczęściej wbudowaną dodatkową kartę pamięci, która pozwala na zapisanie kilku bądź kilkunastu zdjęć. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie dla stałej pracy aparatu dlatego zawsze zaleca się dokupienie dodatkowego nośnika pamięci. Nawet kilkanaście zdjęć to zbyt mała ilość biorąc na przykład pod uwagę, że większość aparatów posiada teraz funkcje wykonywania zdjęć seryjnych – jedno zdjęcie zapisywane jest w co najmniej kilku kadrach w przeciągu ułamków sekund.
Przed zakupem karty pamięci należy sprawdzić, jaka nadaje się do naszego aparatu. Te o dużej pojemności (wyrażanej zazwyczaj w gigabajtach) kosztują niemało. Jeśli aparat cyfrowy ma służyć nie tylko do robienia zdjęć, ale również nagrywania filmów to z całą pewnością przyda się bardziej karta w formacie SDHC.
Pamiętajmy, że przed pierwszym użyciem należy kartę sformatować. W tym celu należy włożyć kartę do aparatu i w opcjach menu znaleźć funkcję formatuj. Co więcej, nie warto kasować nieudanych zdjęć już w aparacie bowiem to spowalnia jej pracę. Najlepiej przerzucić wszystkie fotografie do komputera i w ten sposób ją oczyścić. Nie martwmy się, że karta nie pomieści wszystkich ujęć, jakie chcemy wykonać. Te o najmniejszej pojemności zmieszczą średnio 400 zdjęć.
wyjaśniło mi to całkiem dużo, dzięki za rady