Kalibracja kolorów

Kolor w przypadku fotografii to niejednokrotnie sprawa pierwszorzędna. Spoglądając na zdjęcie liczy się nie tylko krajobraz, postać, uchwycona chwila czy tło, ale właśnie kolorystyka, która bardzo często wpływa na jego jakość.Do tej pory nie udało się w 100% odzwierciedlić kolorów, które widzi ludzkie oko. Żaden sprzęt fotograficzny, program komputerowy czy urządzenie nagrywające nie jest w stanie skopiować idealnie wizji ludzkiego oka. Co więcej, ludzie widzą takie same kolory bez względu na warunki. Widzimy identycznie w pełnym słońcu i półmroku. W przypadku aparatów cyfrowych do uzyskania najbardziej naturalnych barw trzeba natomiast co i rusz zmieniać ustawienia.

blonde-629726_1280Okazuje się, że nie wystarczy tylko dobrej jakości aparat, by stworzyć fotografię z doskonałym odzwierciedleniem obrazu. W całkowitym schemacie, dzięki któremu dąży się do stworzenia zdjęcia o naturalnych barwach należy poddać kalibracji nie tylko sam aparat, ale także program komputerowy, w którym będzie obrabiane zdjęcie a nawet urządzenie drukujące poszczególne zdjęcie.

Biorąc pod uwagę sam aparat cyfrowy należy zaznaczyć, iż odzwierciedlenie kolorów odbywa się poprzez właściwe ustawienie balansu bieli, kontrastów i nasycenia kolorów. Świetnie przydaje się do tego wzorzec kolorów, czyli karta Gretag Macbeth.

colors-185425_1280Kartę należy sfotografować jeszcze przed wykonaniem pierwszego zdjęcia w danych warunkach a każdą wykonaną fotografię obrabiać tak, by kolory, jakie na niej widnieją były jak najbardziej zbliżone do tych z karty. Warto przy tym dodać, że fotografowie uzyskują najlepsze efekty kolorystyczne zapisując każdy plik w surowym formacie RAW, dzięki czemu zdjęcie może być poddawane kolorystycznej obróbce. Pamiętajmy jednak, że odpowiednia kalibracja kolorów przy użyciu karty Gretag Macbeth możliwa jest tylko przy odpowiednich ustawieniach monitora komputera, na jakim dokonuje się obróbki. Uzyskiwanie naturalnych kolorów tym sposobem sprawdza się idealnie przy zdjęciach pojedynczych oraz takich, przy których rzeczywiście liczy się jego najlepsza jakość. Przykładem mogą być tutaj zdjęcie wysyłane na konkurs czy prezentowane na wystawie. Z całą pewnością zabawa z dopasowaniem kolorów nie będzie potrzebna w przypadku zdjęć codziennych, ze spotkania z przyjaciółmi czy imprezy okolicznościowej.

Read 1 comment

Dodaj komentarz