Jaki aparat kupić?

Okazuje się, że aby robić dobre zdjęcia nie jest koniecznym nabywanie drogiego aparatu fotograficznego. Wprost przeciwnie, wielu doświadczonych fotografów uważa, że nie liczy się jakość sprzętu, ale umiejętności, wyczucie i styl samego fotografa.

camera-602626_1280Ich dewizą jest ta, zgodnie z którą to nie aparat robi zdjęcia, ale człowiek a to, czego nie uda się uzyskać na zdjęciu można zawsze obrobić w dowolnym programie komputerowym. Nie jest to do końca prawda, bo nowoczesne aparaty dają o wiele większe możliwości już na początku rozwoju tej pasji. Czy jednak drogi, najlepszej jakości sprzęt przyda się laikowi? Czy będzie umiał skorzystać w odpowiedni sposób ze wszystkich jego funkcji?

Zdania są podzielone a wybierając aparat fotograficzny w pierwszej kolejności należałoby się zastanowić nad zakresem fotografowania. Jakie zdjęcia będziemy wykonywać, z jaką częstotliwością a przede wszystkim, ile środków finansowych możemy przeznaczyć na tego rodzaju urządzenie? Udając się do sklepu z akcesoriami fotograficznymi należałoby brać pod uwagę także parametry techniczne aparatu: matryca, wielkość monitora LCD, stabilizator obrazu, zoom, czas otwarcia migawki czy opcje dodatkowe są w tym przypadku kluczowe.

lumix-698551_1280Początkujący fotografowie wybierają zazwyczaj aparaty z wmontowanym już obiektywem, co oznacza, iż niemożliwym będą jego wymiany. Właśnie dlatego najlepszą opcją będzie w takim przypadku aparat uniwersalny, taki którym zrobimy dobrej jakości zdjęcia krajobrazu, portrety czy fotografie makro. Oczywiście, sprzęt do wszystkiego pozwoli nam na tworzenie fotografii jednak nie będą one najlepszej jakości. Oferowany standard wystarczy jednak, by nauczyć się pracy z aparatem czy odnaleźć swój styl.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który aparat jest najlepszy. Wiele zależy tutaj od indywidualnych potrzeb. Jedyną dobrą odpowiedzią będzie ta, zgodnie z którą najlepszym aparatem jest ten, który robi dobre zdjęcia zgodnie z preferowaną tematyką fotografii. Co więcej, wybór aparatu nie jest sprawą prostą bowiem na rynku dostępnych jest blisko 2000 cyfrowych aparatów kompaktowych, z czego średnio 650 z nich jest w ciągłej produkcji.

Decyzję dotyczącą zakupu odpowiedniego aparatu fotograficznego utrudniają też bardzo często sami producenci a raczej marketingowcy, którzy wymyślają coraz bardziej wymyślne funkcje sprzętu mające zwabić klienta. Średniej jakości cyfrowy aparat kompaktowy będzie robił fotografie w podobnej jakości i chyba w takim przypadku najlepiej jest zwracać uwagę na jego wygląd czy wygodę obsługi. Nie zaprzątajmy sobie głowy zbędnymi opcjami a takich jest rzeczywiście sporo.

Przeglądając opisy różnych modeli aparatu możemy trafić na funkcje typu rozpoznawanie twarzy, rozpoznawanie uśmiechu, mrugnięcia oczu bądź ich zamknięcia. Co więcej, niektóre aparaty pomogą stworzyć idealne zdjęcie zwierząt czy dzieci bawiących się odpowiednio w piaskownicy, na śniegu czy w wodzie. I to nie wszystko bowiem nowe aparaty posiadają zbyteczne opcje tworzenia portretów i to nie byle jakich, bo między innymi miłosnych, krajobrazowych czy przy księżycu.

Niewielu osobom przyda się też funkcja robienia zdjęć potraw i to w rozróżnieniu patrząc na danie znajdujące się już na talerzu bądź takie, które jeszcze są w przygotowaniu na patelni.

Dodaj komentarz