Rodzaje obiektywów

Obecnie na rynku fotograficznym istnieje ogromny wręcz wybór obiektywów. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią zakup odpowiedniego może stać się więc nie lada problemem. W pierwszej kolejności należy więc odpowiedzieć sobie na pytanie: jaką kwotę możemy przeznaczyć na akcesorium tego rodzaju oraz wykonywanie jakiego rodzaju zdjęć interesuje nas najbardziej. Do jednego aparatu możemy oczywiście nabyć kilka obiektywów o różnych właściwościach.photography-458047_1280

A na co zwracać szczególną uwagę wybierając dany obiektyw? Powinna liczyć się przede wszystkim jego ogniskowa oraz jasność. Ogniskowa to nic innego jak odległość pomiędzy środkiem optycznym a punktem, w którym wyrażony zostaje ostry obraz .

Najczęściej wybierany jest obiektyw standardowy. Ten zamontowany jest w aparacie pozwalając tworzyć uniwersalne zdjęcia. Na zakup wymiennych obiektywów decydują się najczęściej osoby, które fotografię traktują rzeczywiście jako swoją pasję bądź staje się ona dla nich sposobem na życie zawodowe.

Kolejnym popularnym obiektywem jest ten szerokokątny. Tutaj głębie ostrości nie tylko będą większe, ale ogniskowa stanie się krótsza od standardu. Dzięki temu uzyskuje się większy kąt widzenia. Cechą charakterystyczną tego rodzaju obiektywu jest natomiast fakt, iż mają one sporą tendencję do przerysowań. Co ciekawe, obraz na pierwszym planie może być nawet zniekształcony jednak niejednokrotnie taki właśnie ma być zamierzony efekt tworzenia zdjęcia. Warto tutaj jeszcze dodać, iż najbardziej popularną nakładką na obiektyw szerokokątny jest tzw. fish eye. Ten ma niezwykle krótką ogniskową a fotografowany obraz wydaje się być wręcz kulisty.

Sporo fotografów korzysta także z obiektywów szerokoogniskowych. Te są z kolei doskonałe do fotografowania dalekich obiektów w przybliżeniu. Można śmiało powiedzieć, że aparat z tym obiektywem stanowi nieco rolę lunety. Najczęściej, w pracy z tego rodzaju obiektywem używa się obiektywu bądź monopoda. Bardzo ważne jest, by zdjęcia wykonywać szybko, bez poruszenia bowiem znacznie zakłóci to ostrość obrazu. Obiektywy tego rodzaju sprawdzają się idealnie na imprezach plenerowych, podczas górskich wycieczek i wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości bliskiego podejścia do interesującego nas obiektu.

Wyróżnić można także obiektywy stałoogniskowe oraz zmiennoogniskowe. Te pierwsze dają rzeczywiście doskonałą jakość obrazu jednak istnieje w tym przypadku tylko jedna ogniskowa i jeden kąt widzenia. W przypadku obiektywów zmiennoogniskowych decydujemy się po prostu na zoom, dzięki czemu możemy zmieniać kąt widzenia. To zaleta bowiem nie trzeba nosić różnych obiektywów natomiast przekłada się to nieco na jakość wykonywanych fotografii.

Read 1 comment

Dodaj komentarz