Światło jest bez wątpienia jednym z nieodłącznych elementów tworzenia zdjęć. W zależności od jego intensywności czy kąta padania fotograf otrzymuje różnorodne efekty specjalne. I chociaż nadal najczęściej preferuje się wykonywanie zdjęć w plenerze, w naturalnym świetle to warto zauważyć, że w nowoczesnych aparatach wręcz niezbędną opcją jest dzisiaj balans bieli, dzięki któremu możemy ręcznie modyfikować oświetlenie danego zdjęcia.
Doświadczony fotograf doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, iż nie tylko pogoda będzie wpływać na efekt finalny, ale także pora dnia. Zdjęcia wykonywane o świcie będą miały nieco pomarańczowe bądź czerwone zabarwienie. Te tworzone w południe charakteryzują się natomiast największą czystością kolorów i naturalnością. O zmierzchu światło jest bardzo podobne do tego, jakie panuje o świcie a po zachodzie słońca fotografie będą posiadać niebieską dominantę.
Niezwykle ważny jest tez kąt padania światła. Od niego w sumie zależy widoczność kadru. Tym samym, przy oświetleniu przednim, czyli takim, które pada zza fotografa uzyskamy zdjęcie ze wszystkimi szczegółami fotografowanego obiektu. Niestety, jeśli światło jest za jasne możemy spodziewać się niekorzystnych refleksów. Światło boczne daje natomiast różnorodne kontrasty. Na fotografii może nie widać szczegółów natomiast na pewno efektem specjalnym może stać się nietuzinkowo rzucony cień.
Chociaż wielu fotografów uznaje, iż najbardziej niekorzystnym jest światło, które pada z tyłu, czyli zza obiektu fotografowanego to trzeba zdać sobie sprawę, że coraz częściej właśnie takie zdjęcia się tworzy. To prawda, że nie ukażą nam one żadnych szczegółów a co najwyżej samą sylwetkę jednak dzięki temu otrzymujemy iście klimatyczne, piękne zdjęcie.
Co jeszcze jest istotne? Na pewno jakość światła. W tym aspekcie wyróżniamy światło ostre i rozproszone. To pierwsze da niezwykle wyraziste cienie, wzmocni ekspresję zdjęcia i wizerunek fotografowanego obiektu. Światło rozproszone nadaje się natomiast idealnie do zdjęć subtelnych, ukazujących delikatność. Tutaj gra światła daje cień rozmyty. Warto przy tym zaznaczyć, że to właśnie światło rozproszone jest najbardziej popularne. Co więcej, profesjonaliści chcąc uzyskać właśnie takie bardzo często stosują dodatkowe ekrany rozpraszające bądź półprzeźroczyste powierzchnie.
tak, używanie światła w fotografii to duża sztuka. nie można się nazywać dobrym fotografem jak nie wiesz jak używać światła w swoich zdjęciach